Preventívne aktivity
Zrealizované preventívne aktivity 2024/2025
V septembri sa uskutočnila prvá beseda z celého cyklu s policajtkou pre I. stupeň „Póla radí deťom“ pre žiakov 1. ročníka.
Ako nový sociálny pedagóg na škole som sa v každej triede predstavil, vysvetlil som žiakom moje kompetencie, prácu, ponúkol som im podporu a pomoc v súvislosti s mojou profesiou.
Prevzal som funkciu koordinátora CAN hliadky, ktorá sa stará o monitorovanie a riešenie podozrení ohľadom zanedbávania a týrania detí.
V októbri prebehlo v triedach 1. ročníka pozorovanie adaptácie žiakov na prechod do školského prostredia.
V novembri zorganizoval Školský parlament akciu „BUBNOVAČKA – aby bolo deti lepšie počuť“. Je to celoslovenská kampaň, ktorá poukazuje na násilie páchané na deťoch. My dospelí by sme si mali viac všímať deti, viac ich počúvať a zabezpečiť im ochranu a istotu.
Žiaci 3. ročníka sa stretli s policajtkou a v aktivite s názvom „Detská policajná akadémia“. Primárnou úlohou projektu je prevencia kriminality a sekundárnou úlohou je predchádzanie inej protispoločenskej činnosti a sociálno-patologickým javom i výchova k zodpovednosti za vlastné správanie a konanie. Projekt poskytuje deťom rady, ako sa nestať obeťou trestného činu, ako zvládať určité záťažové situácie i kam sa obrátiť v prípade potreby pomoci.
So súkromným CPP Strečno sme zorganizovali pre žiakov II. stupňa aktivity na efektívnejšie učenie a s CPP Bernolákova bola uskutočnená preventívna aktivita „Prevencia šikanovania a kyberšikanovania“ so žiakmi 6. ročníka.
V mesiaci december sme pokračovali v spolupráci s CPP Bernolákova akciou „Obchodovanie s ľuďmi“. Táto akcia bola uskutočnená v triedach 9.A a 9.B. Cieľom tejto aktivity bolo oboznámiť žiakov s danou problematikou a následne poukázať na možné riziká, ktoré sú spojené s vycestovaním za prácou/brigádou do zahraničia.
Svoj výukový dvojmesačný program na tému kritické myslenie a bezpečnosť na internete aj pre seniorov prišla do našej školy uskutočniť praktikantka pod naším odborným dohľadom. S našimi deviatakmi (9.B) sme sa naučili, ako seniorom pomôcť bezpečne pracovať s internetom, vyhľadávať informácie a nenaletieť rôznym podvodným praktikám.
V januári som uskutočnil pozorovanie adaptácie žiakov 5. ročníka na prechod do II. stupňa.
V 1. polroku sme okrem preventívnych aktivít využili aj možnosti prihlásiť sa do rôznych kampaní na podporu prosociálneho cítenia a empatie. Naša škola je registrovaná v kampaniach „Červené stužky“ - celoslovenská kampaň boja proti AIDS, BUBNOVAČKA – aby bolo deti lepšie počuť a kampaň organizácie UNICEF s názvom „Škola priateľská k deťom“. V týchto kampaniach sa naši žiaci zúčastňujú súťaží a zbierok a zviditeľňovaní celospoločenských problémov.
Od februára, kedy sme so školským parlamentom odhlasovali a v spolupráci s vedením školy zabezpečili to, že v každej triede okrem papiera a plastov separujeme aj bioodpad do priamo na to určených zberných nádob a biodegradovateľných vreciek. V réžií školského parlamentu boli uskutočnené: Fašiangová zábava pre žiakov, Valentínska pošta a taktiež zabezpečenie hier do oddychového kútika pre všetkých žiakov.
V triedach 2.A. a 2.B. som v spolupráci s MVSR pokračoval v besedách „Póla radí deťom“. V spolupráci s niektorými triednymi učiteľmi som uskutočnil triednické hodiny na tému „Smernica o šikane“.
Vzhľadom k viacerým medializovaným udalostiam s tragickým koncom uskutočnených v školách a virálne videá na sociálnych sieťach sme s vedením v spolupráci s MVSR a mestskou políciou uskutočnili sériu besied pre celý II. stupeň „Nebezpečné výzvy“, ktoré prebiehali od februára do konca apríla.
V marci sa žiaci našej školy zúčastnili súťaže v anglickom jazyku, kde som im robil pedagogický dozor.
Pokračoval som v besedách na tému šikana, nebezpečné výzvy a „Detská policajná akadémia“. So žiakmi 9.B. sme sa stretli so seniormi v dennom centre na Solinkách.
V tomto mesiaci ma viacerí žiaci požiadali o individuálne poradenstvo, kde som im pomáhal so zvládaním ich sociálnych problémov v súvislosti s rovesníckymi skupinami, kamarátstvami, natavením denného režimu v súvislosti so zhoršeným prospechom, alebo som bol pre nich jednoducho kamarátom.
So školským parlamentom sme presadili v spolupráci s vedením školy osadenie automatov na potraviny a nápoje, ktorých prevádzka začala v apríli.
V mesiaci apríl som uskutočnil medzi žiakmi II. stupňa prieskum týkajúci sa výskytu šikany na našej škole. Tento prieskum som uskutočnil anonymne, pomocou dotazníkov. Zber údajov bol spojený s rozhovormi, vysvetľovaním, otázkami. V týchto debatách sme sa vracali aj k téme „nebezpečné výzvy“ a spoločne sme so žiakmi riešili ich konkrétne spory a to čo im vadí. Tieto aktivity prebiehali počas celého mesiaca v jednotlivých triedach.
Aj v tomto mesiaci som sprevádzal žiakov na matematickú olympiádu a pytagoriádu.
So školským parlamentom sme uskutočnili zbierku pre Ligu proti rakovine „Deň narcisov“. Pod vedením triedneho učiteľa 7.B. triedy sme pre žiakov siedmeho ročníka uskutočnili „Literárnu noc“, kedy sme spoločne strávili noc pri knihách, filmoch a hudbe.
Ďalšiu zbierku pre dobrú vec s názvom „Modrý gombík“ pre UNICEF sme uskutočnili v mesiaci máj.
V tomto mesiaci som so žiakmi I. stupňa prebral témy z projektov MVSR „Póla radí deťom“ a „Detská policajná akadémia“, ktoré s príslušníčkou polície neboli prebraté. V tejto aktivite sme si zároveň zopakovali to, čo už vieme. So žiakmi siedmeho ročníka som v spolupráci školskej psychologičky zorganizoval preventívne besedy o poruchách príjmu potravy.
Mojou hlavnou pracovnou náplňou bola práca s jednotlivcom.
Začiatkom júna som pozval sociálnu pedagogičku z CPP Strečno do piateho ročníka, ktorí budú od budúceho školského roku v jednej spoločnej triede aby so žiakmi urobila podporné aktivity na vzťahy v triede, zlepšenie celkovej klímy prosociálneho správania. Tieto aktivity uskutočnila aj u šiestakov.
Mojou hlavnou náplňou práce v tomto mesiaci podporné činnosti v sociálnej oblasti pre jednotlivca a konzultácie so žiakmi, ktorí dobrovoľne vyhľadali moju pomoc.
So školským parlamentom sme uskutočnili poslednú schôdzu tohto školského raka.
Školský podporný tím uskutočňuje každý mesiac porady, na ktorých sa preberajú aktuálne témy aj v oblasti prevencie a koordinujú sa spoločné kroky aj s triednymi učiteľmi.
- zatiaľ žiadne údaje