O škole
V súčasnosti navštevuje školu 346 žiakov. Na 1. stupni je 8tried, na 2. stupni 9tried. Na škole pracuje 47 zamestnancov: 24 pedagogických pracovníkov, 6 vychovávateliek, 5 asistenti učiteľa, 1 špeciálny pedagóg, 10 správnych zamestnancov a 2 odborní zamestnanci- školský psychológ a sociálny pedgóg. Od septembra 2021 pracuje na škole zahraničná lektorka. Komunikujú v anglickom jazyku, rozvíjajú jazykové zručnosti a pohotovú reakciu reagovať na jazykové podnety. Žiaci na vyučovaní ale aj počas krúžkov využívajú dve telocvične (malú a veľkú), doskočisko v areáli školy, tri počítačové učebne a knižnicu. Všetky triedy sú vybavené projektormi, z toho 17 tried je vybavených interaktívnou tabuľou alebo interaktívnymi projektormi.
Na škole pracuje školský podporný tím, ktorý poskytuje žiakom, rodičom i učiteľom nasledujúce služby:
- intervencie a reflexie v určitých životných situáciách
- mediáciu a podporu spolupráce rodič a učiteľ
- kariérne poradenstvo žiak a rodič
- preventívne programy v triedach
- depistáže, hospitácie v triedach, diskusie a vzdelávanie
- účasť na rodičovských združeniach.
Základná škola v Budatíne je od 10. júla 1996 členským ústavom pridružených škôl UNESCO venujúcich svoj výchovný program medzinárodnej mierovej spolupráci.
V školskom roku 2021/2022 sa základná škola zapojila do medzinárodnej spolupráce v rámci Siete pridružených škôl UNESCO (Associated Schools Project Network) do projektu: Spoznávanie kultúry iných národov a podpora vzdelávania prostredníctvom umenia. Cieľom projektu je sprostredkovanie výtvarného umenia a remeselných techník ako nástroj spoznania kultúry iného národa. Ako partnera v spolupráci si Základná škola v Budatíne v Základnú školu v Južnej Kórei v meste Wonju v provincii Kaugwon-do (Saemmaru Elementary School, Wonju, South Korea). Projekt bude trvať od novembra 2021 do novembra 2022.
Škola zabezpečuje Školský klub detí a Školskú jedáleň. Deti počas pobytu v ŠKD môžu využívať detské ihrisko pri budove školy. Podrobnejšie informácie o organizačných zložkách nájdete v záložkách na úvodnej strane. Po skončení vyučovania môžu žiaci navštevovať záujmové krúžky alebo Súkromnú základnú umeleckú školu SZUŠ Brioso. Aktuálny zoznam krúžkov nájdete TU Podrobnejšie informácie o vzdelávacom procese a prevádzke školy nájdete v Inovovanom školskom vzdelávacom programe.
Profil školy
Základná škola v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podporuje rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva, a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Poskytuje žiakom základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a zručnosti potrebné na ich orientáciu v živote a v spoločnosti a na ich ďalšiu výchovu a vzdelávanie.
Vízia školy
Moderná, humánna a tvorivá škola, ktorá poskytuje kvalitné podmienky pre výchovu a vzdelávanie a pripravuje žiakov pre úspešný štart do života. Škola, v ktorej môže byť na ceste k poznaniu úspešný každý.
Hlavný strategický cieľ školy
Byť školou, v ktorej pocit úspechu zažije každý žiak.
Vlastné ciele vzdelávania
Cieľom primárneho vzdelávania je:
- vytváranie gramotnosti prostredníctvom rozvíjania kľúčových kompetencií na jednotlivých vyučovacích predmetoch
- poskytnúť žiakom mnohostranné možnosti na vlastné objavovanie a skúmanie najbližšieho sociálneho, prírodného a kultúrneho prostredia
- viesť žiakov k poznávaniu a postupnému využívaniu svojich individuálnych predpokladov a efektívnych spôsobov vlastného učenia sa
- rozvíjať kognitívne schopnosti žiakov aktívnym riešením problémov samostatne aj v skupinách a vytvoriť tak u nich základy pre tvorivé a kritické myslenie
- rozvíjať sociálne kompetencie a podporovať prosociálne správanie sa žiakov
- viesť žiakov k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia
- viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí
Špecifickými cieľmi vzdelávania na našej škole sú:
- rozvoj čitateľskej gramotnosti
Uplatňovaním adekvátnych foriem vzdelávania a metód hodnotenia, čím sa u žiakov formuje čítať s porozumením a kriticky myslieť. Čítanie, ako také podporujeme u žiakov aj prostredníctvom školskej knižnice, kde si žiaci môžu bezplatne zapožičiavať najrôznejšie a hlavne moderné knižné tituly. Každoročne sa na škole organizujú viaceré školské akcie v spolupráci so Žilinskou krajskou knižnicou, besedy so spisovateľmi, regionálne súťaže, ale aj krúžková činnosť zameraná na podporu záľuby v čítaní
- rozvoj schopností komunikácie v cudzom jazyku
Učebný plán pre primárne vzdelávanie zavádza povinne výučbu anglického jazyka už od prvého ročníka jednohodinovou týždennou dotáciou, na ktorú sa nadväzuje i v druhom ročníku, aby sme tak umožnili plynulý prechod žiakov do tretieho ročníka, kde už je výučba cudzieho jazyka povinná (3 hodiny týždenne). Budujeme tak u žiakov vzťah k cudziemu jazyku už od útleho detstva, kedy si deti veľmi rýchlo, ľahko a bezprostredne dokážu osvojiť slovnú zásobu počúvaním a reprodukovaním, na čom vo vyšších ročníkoch následne nadväzuje trénig ďalších zručností ako je písanie a čítanie v cudzom jazyku.
Cieľom nižšieho stredného vzdelávania je:
- Rozvíjať u žiakov funkčnú gramotnosť a kritické myslenie,
- Umožňovať každému žiakovi v rámci výučby nadobúdanie kompetencií vlastnou činnosťou a aktivitami zameranými aj na objavovanie a vytváranie nových významov
- Motivovať žiakov k zodpovednosti a záujmu o vlastné vzdelávacie výsledky prostredníctvom ich aktívneho zapojenia do procesu vzdelávania
- Poskytovať každému žiakovi príležitosť objaviť a rozvinúť svoje schopnosti v súlade s reálnymi možnosťami, aby tak získal podklad pre optimálne rozhodnutie o svojom ďalšom vzdelávaní
- Sprostredkovať dostatok príležitostí na osobnostný rozvoj každého žiaka
- Rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie s dôrazom na kultivovanú komunikáciu a spoluprácu
- Viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí
Špecifickými cieľmi vzdelávania na našej škole sú:
- rozvoj športu a zdravého životného štýlu
V učebnom pláne pre nižšie stredné vzdelávanie sme posilnili v 5. a 6. ročníku výučbu predmetu telesnej a športovej výchovy o jednu hodinu (3 hodiny týždenne). Škola je veľmi dobre vybavená na športové aktivity. Každoročne sa zúčastňujeme so žiakmi športových súťaží, organizujeme vlastné športové súťaže v spolupráci so ZŠ Brodno, ZŠ Teplička, ZŠ Belá a ZŠ Varín. Pravidelne organizujeme školské akcie na podporu cyklistiky a turistiky, čím sa snažíme rozvíjať u detí vzťah k pohybu a zdravému životnému štýlu.
- uplatňovanie bádateľských foriem práce na vyučovaní
Vo vyučovaní predmetov na druhom stupni uplatňujeme v širokej miere bádateľské metódy výučby, čím odbúravame tendenciu memorovania hotových poznatkov a kladieme dôraz na získavanie poznatkov vlastnou tvorivou prácou žiakov. Bádateľské metódy uplatňujeme najmä vo výučbe prírodovedných predmetov, aj v rámci povinne voliteľných hodín a záujmovej mimoškolskej činnosti, čím sa snažíme žiakov pripraviť na štúdium na stredné školy.
- rozvoj jazykových schopností
V siedmom ročníku ponúkame žiakom učebný plán s dvojhodinovou dotáciou druhého cudzieho jazyka (nemecký jazyk). Alternatívny učebný plán pre žiakov, ktorí si nezvolia druhý cudzí jazyk ponúkame v siedmom ročníku predmet finančná gramotnosť.
Naša základná škola sa riadi nasledovnými princípmi:
- Učitelia vnímajú svoju prácu ako pomáhajúcu profesiu.
Jediná správna výchova je pochopiť dieťa, vedieť, čo potrebuje a klásť mu na jeho ceste prekážky úmerné jeho schopnostiam.
- Učitelia sa neobmedzujú iba na formálnu komunikáciu so žiakmi, ale sa o nich hlbšie zaujímajú a budujú s nimi osobnejšie vzťahy.
Vzťahy učiteľa so žiakmi by mal charakterizovať skôr vzájomný záujem a rešpekt, rozhodne nie odstup a mocenský postoj.
- Učitelia sa pri svojom pôsobení neopierajú o formálnu autoritu danú postavením učiteľa, ale dokážu si u žiakov vybudovať aj prirodzenú autoritu, získať si ich rešpekt a stať sa pre nich osobnými vzormi.
Netúžim po lepších žiakoch. Chcem byť lepším učiteľom pre tých, ktorých mám.
- Pôsobenie učiteľov nie je obmedzené iba na vyučovanie.
Deti, ktoré sú doma milované, chodia do školy, aby sa učili. Tie, ktoré nie sú, prichádzajú do školy, aby boli milované.
- Učitelia nie sú chodiacimi encyklopédiami, prednášateľmi či ,,zjavovateľmi právd“, ale sprievodcami a poradcami pri poznávaní a rozvíjaní žiakov.
Najlepší učitelia ti radia, kam sa máš dívať, no nehovoria ti, čo máš vidieť.
- Obsahom vzdelávania nie je iba učivo, ale aj motivácia, zmysel a využiteľnosť vzdelania.
Učitelia sa musia zmeniť z ľudí, ktorí veľa rozprávajú, na ľudí, ktorí sú schopní počúvať a pochopiť deti.
- Úlohou učiteľov je nielen informovanie, ale aj formovanie vo výchove, budovanie charakteru žiakov a formovanie ich postojov a hodnôt.
Každý, kto má za úlohu pomáhať, sa musí naučiť byť odborný a ľudský zároveň.
- Pedagogické pôsobenie je tímová práca.
Žiakov nezaujíma, čo učiteľ vie, kým nevedia, že sa o nich zaujíma..